W ramach projektu „Pomorze? Pomoże!” uczestniczyliśmy w przygotowaniu filmu informacyjnego o wolontariuszach Błękitnego Patrolu WWF. Ta ponad dwunastoletnia inicjatywa (BP WWF funkcjonuje od początku 2010 roku) to jedna z największych akcji polskiego oddziału WWF. Jej głównym celem, a zarazem podstawą działania jest angażowanie mieszkańców nadbałtyckich miejscowości w aktywne dbanie o okoliczną przyrodę. Wolontariusze patrolują wybrzeże, w razie potrzeby pomagając nie tylko fokom, morświnom czy ptakom, ale wszystkim wymagającym wsparcia zwierzętom spotykanym na plaży (www.wwf.pl).
Film nagrywaliśmy podczas wietrznego, zimowego weekendu, towarzysząc wolontariuszom z Kołobrzegu, Mrzeżyna, Pogorzelicy, Niechorza, Rewala, Trzęsacza, Pobierowa, Międzyzdrojów i Świnoujścia, patrolowych czynnościach. Przygotowaliśmy dla nich dwadzieścia jeden pytań, na które odpowiadali przed kamerą, dzieląc się swoimi doświadczeniami, przygodami i wskazówkami z wolontariackiej praktyki. Interesowała nas organizacja patrolowania plaży (obszar działania, zadania, konkretne czynności), formy udzielanej pomocy (np. jak wygląda procedura ochrony foki, która wypłynęła na brzeg, żeby odpocząć), ale też to, jak definiują wolontariat i bycie wolontariuszem, dlaczego zaangażowali się w te działania i co im to daje.
Członkowie Błękitnego Patrolu WWF to osoby w różnym wieku i sytuacji zawodowej, często godzące patrole plaż z pracą zarobkową i zobowiązaniami rodzinnymi. Główną intencją do zaangażowania się w tego rodzaju wolontariat była dla nich miłość do przyrody, chęć realnego wpływu na otoczenie (środowisko), świadomość „bycia potrzebnym”, a także wola zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Nasi rozmówcy mówili również o poczuciu wspólnoty z innymi wolontariuszami („Jesteśmy jak jedna, wielka rodzina!”), inspirujących szkoleniach organizowanych przez Fundację WWF Polska, potrzebie współdziałania dla ponadjednostkowego dobra, a także aspekcie edukacyjnym, który mogą realizować np. podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Bywa, że patrole wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF nie pozostają jednak zwykłym, przyjemnym spacerem nad Bałtykiem, a stają się interwencją. Wolontariusze muszą radzić sobie w wielu kryzysowych sytuacjach, które łączą się z trudnymi emocjami: turyści usilnie starający się zrobić sobie selfie z leżącą na plaży foką; niekończące się pokłady śmieci, a nade wszystko przypadki chorób czy nawet śmierci odnalezionych zwierząt. I choć postaci w charakterystycznych błękitnych kurtkach na stałe wpisały się już w nadmorski krajobraz, wciąż mają poczucie, że mogą zrobić jeszcze więcej.
Relację sporządziła Kalina Kukiełko