Poprosiliśmy Paulinę Mazur z Fundacji Motywacja i Działanie o rozmowę i podzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Fundacja działa w Świnoujściu i Międzyzdrojach i od kilku lat prowadzi również w tych miastach Lokalne Centrum Wolontariatu.
Zachęcamy do lektury.
POLITES: W Świnoujściu i Międzyzdrojach wolontariat działa. Jak to robicie? Idąc za samą nazwą, jak motywować wolontariuszy do działania?
Paulina Mazur: Świnoujście i Międzyzdroje to dwa miasta, w których udało nam się stworzyć dwa odrębne, choć działające na podobnych zasadach Lokalne Centra Wolontariatu. Motywacja do udziału w wolontariacie musi być przede wszystkim dopasowana do grupy wiekowej, a w obu miastach prym wiedzie w działaniach pomocowych grupa młodzieży. Są to osoby pełne energii i ukierunkowane na rozwijanie się pod względem społecznym – dobrym sposobem na motywowanie naszych wolontariuszy jest wzmacnianie więzi grupowych, organizowanie spotkań oraz dbanie o to, by wolontariusze mieli możliwość rozwoju, także podczas nieformalnych spotkań. Pamiętamy o małych – wielkich rzeczach, takich jak urodziny wolontariuszy, ale przede wszystkim jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Ważne jest aby pamiętać, że wolontariat to świetna okazja do nawiązywania i wzmacniania przyjaźni, niezależnie od wieku wolontariuszy. Nie bez znaczenia pozostają również organizowane przez nasz zespół warsztaty rozwojowe, podczas których poruszamy z wolontariuszami tematykę ściśle związaną z rozwojem kompetencji społecznych. Wspólnymi siłami dbamy o to, by przed każdą pomocną dłonią kroczyło wysokie poczucie własnej wartości oparte o silny fundament koordynatorów
P: W co mogą się angażować wolontariusze w nadmorskich miejscowościach?
P.M.: Działania, w jakie angażują się nasi wolontariusze są bardzo zróżnicowane. Początkowo pomoc w nadmorskich miejscowościach kojarzyć się może z plażą i gorącymi kolbami kukurydzy, jednak jest tutaj podobnie jak w większych miastach. Organizujemy pomoc podczas eventów miejskich, wydarzeń kulturalnych, charytatywnych zbiórek, niekiedy pomocy indywidualnej, na przykład w lekcjach lub w domu starszej osoby. Dobrze znany jest nam również wolontariat sportowy, czyli pomoc przy organizacji Czwartków Lekkoatletycznych oraz biegów Parkrun.
P: Z kim, z jakimi podmiotami, organizacjami, instytucjami współpracujecie?
P.M.: Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami z obu gmin. Realizujemy również działania z inicjatywami oddolnymi (np. Parkrun), wspieramy grupy nieformalne oraz osoby indywidualne.
P: Macie jakieś wskazówki czy drogowskazy dla rozwoju wolontariatu w miejscowościach podobnej wielkości?
P.M.: Najważniejsza jest rekrutacja, czyli dbanie o napływ i utrzymanie wolontariuszy w bazie. W mniejszych miejscowościach trudniej jest o materialne sposoby motywowania wolontariuszy, np. wejściówki do kin czy filharmonii. U nas świetnie sprawdza się to, o czym wspomnieliśmy wcześniej – stały kontakt z grupą wolontariuszy i pamiętanie o ich drobnych sprawach.
P: Jakie motywacje mają sami wolontariusze? Jacy są Wasi wolontariusze i skąd się biorą, czyli powiedz gdzie szukać skarbów.
P.M.: Pierwotny zamysł otworzenia Lokalnego Centrum Wolontariatu obejmował tematykę profilaktyki, którą realizujemy sukcesywnie z roku na rok. Podejmowanie działań wolontariackich to skuteczny sposób zapobiegania uzależnieniom i alternatywa dla zachowań ryzykownych. Nie od dziś wiadomo, że wolontariusze nie narzekają na nudę – zawsze jest coś do zrobienia, a czasami zdarza się tak, że wolontariusze sami proponują zorganizowanie akcji, sami ją planują i z naszą pomocą organizują.
P: Wielu wolontariuszy to młodzi ludzie, którzy po ukończeniu szkoły wyjeżdżają. Co robić, gdy wolontariusze odchodzą?
P.M.: Najważniejsze jest to, by myśleć w trybie ciągłym. Rekrutacja może brzmieć prosto, ale trzeba podejść do tematu niemal logistycznie. Świetnym rozwiązaniem jest dbanie o dobre relacje ze szkołami, dzięki uprzejmości którym można realizować zajęcia rekrutacyjne, szkolenia wolontariackie, a tym samym nawiązywać współpracę o charakterze pośrednictwa wolontariatu. Poza dobrymi relacjami z placówkami edukacyjnymi warto zadbać o informację w mediach społecznościowych. Zdarza się, że wolontariusze, którzy wyjechali odwiedzają nas i chętnie biorą udział w akcjach, jednak nie należy oczekiwać od nich, że będą tak dostępni jak wcześniej. Trzeba nastawić się na rozwój Centrum Wolontariatu i pracować nad ciągłością jego funkcjonowania.
P: Jakie są najciekawsze akcje, działania które w ostatnim czasie realizowali Wasi wolontariusze?
P.M.: Jedną z najciekawszych akcji, w jakich brali udział nasi wolontariusze była zeszłoroczna współpraca z ogólnopolską akcją „Masz Głos – Masz Wybór!”, podczas której młodzież mogła podjąć działania związane z bezpośrednim kontaktem z władzami miasta Międzyzdroje, aby zrealizować swój pomysł – namalować młodzieżowy mural przy ścianie międzyzdrojskiego gimnazjum. Akcja udała się dzięki dużemu wsparciu koordynatorów akcji Masz Głos, współpracy LCW z burmistrzem Międzyzdrojów oraz uprzejmości ówczesnej dyrektor szkoły.
Rzeczą bardzo dla nas ważną jest współpraca z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Szczecinie, dzięki któremu udało się uwiecznić w ramach akcji Pomorze Pomoże udział naszych wolontariuszy z obu miast w działaniach wolontariatu długoterminowego przy konikach polskich na terenie rezerwatu Karsiborska Kępa.
P: Na koniec przyjemności i to o czym każdy koordynator wolontariatu musi pamiętać. Świętowanie i nagradzanie wolontariuszy. Jak to ma się do motywacji i czy macie jakieś swoje sposoby?
P.M.: Dobrze znanym w naszym gronie sposobem na nagradzanie i motywowanie wolontariuszy jest zorganizowanie obchodów ich święta, czyli Dnia Wolontariusza, który odbywa się 5 grudnia. W roku 2017 zorganizowaliśmy dla naszych wolontariuszy przyjęcie z pysznym tortem, relację zdjęciowo – filmową ze wszystkich naszych nieformalnych ujęć i upominkami. Co jakiś czas organizujemy też, jak w roku 2016 większe wydarzenie, np. Galę Wolontariatu. Jest to szczególny rodzaj wyróżnienia dla naszych wolontariuszy, którzy mogą wtedy spotkać się z osobami reprezentującymi większość instytucji i organizacji, z którymi współpracujemy.