Krew ratuje życie i nie można jej wyprodukować, choć to wiadomo, to wciąż są niedobory. Jak zachęcać do oddawania krwi? Jak działa Kropla Życia Łobez?
Dokładnie tak jak mówisz krew ratuje życie, jest cały czas potrzebna i nie można jej wyprodukować. Działalność Kropli Życia jako promotora krwiodawstwa działa w aspekcie docierania do mieszkańców powiatu łobeskiego, mamy kilka kanałów takiego dotarcia. Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i choć młodzi ludzie sami nie są dawcami, to wiemy jak ważna jest edukacja, która zaprocentuje w przyszłości i która przynosi efekty już teraz. Chodzimy do szkół, gdzie spotykamy się z dziećmi i młodzieżą. W sposób przyjazny i dostosowany do wieku opowiadamy dlaczego jest ważne oddawanie krwi, uczestnicy takich spotkań zawsze otrzymują od nas ulotki i gadżety promocyjne. Drugim sposobem jest udział wydarzeniach, na przykład festynach, gdzie wystawiamy stanowisko promocyjne i zachęcamy mieszkańców do oddawania krwi. Trzecim sposobem jest sama organizacja poboru krwi, organizujemy go w taki sposób aby jak najbardziej pasował jego uczestnikom. Od początku prowadzimy zapisy na godziny, dzięki czemu przyszli krwiodawcy nie czekają w kolejce, podczas poboru krwi na bieżąco wskazujemy kto w którym momencie wchodzi. Jeżeli pobór krwi wypada w dzień wolny od szkoły, na przykład w ferie czy w wakacje, to wtedy zapraszamy krwiodawców z dziećmi. Tworzymy specjalne stanowiska m.in. plastyczne, sportowe i tym podobne, w czasie kiedy rodzice oddają krew nasi wolontariusze zajmują się ich dziećmi. Jest to bardzo ważne ponieważ często w czasie kiedy nie pracują przedszkola i szkoły rodzice mają problem, gdzie zostawić dzieci. Wspólnie z naszymi wolontariuszami odpowiadamy na tę potrzebę i zapraszamy krwiodawców razem z dziećmi. Czwartym sposobem dotarcia do potencjalnych dawców są różne konkursy i akcje promocyjne jak na przykład łobeski marsz krwiodawców, powiatowe ognisko integracyjne dla krwiodawców i ich rodzin. Aktywnie korzystamy z mediów społecznościowych, starając się jak najszerzej docierać z informacjami i promując krwiodawstwo. To taka nieustanna praca, osobiście jako promotor honorowego oddawania krwi, nawet podczas spotkań prywatnych opowiadam o plusach oddawania krwi.
Kim są i co robią wolontariusze wspierający działania Kropli?
Wolontariusze wspomagający Stowarzyszenie Kropla Życia to młodzież, uczestnicy ochotniczych hufców pracy, w wieku od 15 do 18 lat. To młodzież bardzo aktywnie i chętnie włączająca się we wszystkie akcje organizowane przez Stowarzyszenie. Podczas poborów krwi pomagają krwiodawcom, przygotowując herbatę, kawę, prowadzą kącik dla dzieci. Wolontariusze są bardzo aktywni podczas innych naszych akcji. Cieszymy się bardzo, że młodzież z OHP’u widzi potrzebę wolontariatu i odnajduje w tym przestrzeń dla siebie. Poza młodzieżą OHP’u która jest ważnym trzonem naszego wolontariatu, mamy stałą wolontariuszkę dziewczynkę, Maję Zienkiewicz, nagrodzoną w lipcu 2022 roku odznaką młody promotor honorowego krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Główne zadania Mai to prowadzenie konkursu wiedzy z zakresu krwiodawstwa, przygotowywanie konkursów plastycznych. Podczas wszystkich akcji możemy liczyć na jej wsparcie.
Współpracujesz z młodymi ludźmi z Ochotniczego Hufca Pracy. Opowiedz o tej współpracy, jak się zaczęła, w jaki sposób współpracujecie, czy macie dobre i słabsze momenty.
Współpraca z OHP Łobez trwa już od wielu lat. Zaczęło się od moich wizyt w hufcu kiedy promowałem oddawanie krwi. W czasie rozmowy z młodzieżą pojawiła się wielka chęć współpracy. Na początku to my przychodziliśmy do młodzieży, następnie zaczęli pomału przechodzić na nasze pobory, z czasem współpraca układała się coraz lepiej i zaangażowanie młodzieży było coraz większe. W działania angażują się też opiekunowie. Podziękowania dla wychowawców, pedagoga, oraz pana kierownika Roberta Galusa, którzy są bardzo pomocni. To dzięki ich pracy możemy wspólnie z młodzieżą realizować fajne projekty. Dzięki bardzo dobrej współpracy z panem kierownikiem nie mieliśmy słabszych momentów a rozwinęliśmy się do tego stopnia, że również uczestniczymy wydarzeniach organizowanych przez OHP na przykład ostatnio ogólnopolski bieg papieski to my byliśmy ich wolontariuszami i my im pomagaliśmy.
Co dla Ciebie znaczy wolontariat?
Wolontariat dla mnie znaczy pomoc, bezinteresowna pomoc, która może być udzielona zarówno instytucjom, stowarzyszeniom ale również osobom prywatnym, które takiej pomocy potrzebują. W moim życiu wolontariat jest ważny od ponad 20 lat. Duży wpływ na ukształtowanie mojej osobowości, empatii, miał właśnie wolontariat.
Co wolontariat daje samym wolontariuszom?
Z wolontariatu można osiągnąć wiele korzyści. Nie myślę tutaj typowo materialnych rzeczach ale wiem że podczas takich akcji, wolontariusz również przychodzi szczeble kariery, jest to miejsce gdzie można nauczyć się zarządzania, kreatywności, poznać wielu wspaniałych ludzi, można nabyć empatii. Wolontariat daje poczucie wolontariuszom, że są potrzebni, że praca którą wykonują jest ważna, a dzięki nim udaje się wiele istotnych rzeczy zrobić.
Masz patenty na udane akcje?
Nie mam patentu na udane akcje, mam jedną bardzo ważną zasadę, zawsze staram się traktować ludzi tak ja chciałbym aby traktowano mnie. Dlatego kiedy obmyślamy plan akcji staramy się przewidywać różne sytuacje i odpowiednio reagować wcześniej. Aby akcje się udawały i była na nich duża frekwencja uczestników, aby brały w nich udział władze powiatu, gminy, potrzebne jest zaangażowanie. Trzeba lubić kontakt z ludźmi, ludzi trzeba kochać. Najlepsza recepta na udaną akcję to szacunek do każdego uczestnika.
Działasz społecznie w Łobzie, czy mieszkańcy chętnie się włączają? Z jakim odbiorem spotykają się Wasze działania?
Organizuję różne przedsięwzięcia i na szczęście, co mnie bardzo cieszy, mamy wielu uczestników tych wydarzeń i pozytywny odbiór. Przytoczę 2021 rok, kiedy wpadliśmy na pomysł zorganizowania pierwszego łobeskiego marszu krwiodawców, który odbył się w listopadzie. Poprosiliśmy osoby, które się wybierają na marsz aby przygotowały transparenty. Jesteśmy bardzo dumni z naszych mieszkańców , ponieważ przyszło bardzo dużo osób i było bardzo dużo transparentów. Myślę, że to jest efekt lat pracy, w przygotowanie każdej akcji wkładam bardzo dużo serca aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Kiedy widzę, jak przychodzą mieszkańcy to serce się raduje i daje impuls do dalszych działań. Wielkie dziękuję dla wszystkich, którzy przychodzą na akcje Stowarzyszenia Kropla Życia.
Co poleciłbyś mieszkańcom naszego regionu, którzy myślą o działalności społecznej, o wolontariacie?
Po pierwsze trzeba wybrać kierunek zgodnie ze swoim sumieniem, w co chciałbym się zaangażować, ponieważ działalność społeczna musi dawać dużo przyjemności i radości. Następnie jakbym już wiedział mniej więcej, w jakim podążać kierunku, zgłosił bym się do stowarzyszeń działających na moim obszarze czy jest taka możliwość współpracy. Dużym wsparciem zarówno dla stowarzyszeń jak i osób, które chciałyby zostać wolontariuszami jest Korpus Solidarności. Na stronach Korpusu Solidarności można znaleźć instytucje, które potrzebują wsparcia oraz zakres czyli ty jako potencjalny wolontariusz wyszukujesz organizacje, które szukają kogoś takiego jak Ty lub też jeżeli nie widzisz oferty skierowanej dla siebie, to ty też możesz dać ofertę współpracy. Jest Centrum wolontariatu, gdzie można naprawdę wiele fajnych rzeczy się dowiedzieć. To duża pomoc dla osoby ,która chciałaby zacząć przygodę z wolontariatem. Osobiście korzystam ze strony Korpus Solidarności i naprawdę polecam każdej osobie, która waha się lub też jest już zdecydowana aby rozpocząć swoją przygodę z działalnością społeczną. Z doświadczenia wiem, jak fajne i ekscytujące jest uczestniczenie w działalności społecznej, dlatego jeżeli ktoś się jeszcze waha to naprawdę polecam stronę Korpus Solidarności oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Szczecinie.
Jakie masz marzenie, zarówno dla Kropli życia, wolontariatu w Łobzie, jak i takie prywatne?
Chciałbym aby powstało w Łobzie Powiatowe Centrum Wolontariatu abyśmy mieli wiedzę kto chce się angażować w jakim kierunku i kto takiej pomocy potrzebuje. Chcielibyśmy założyć koło wolontariatu w Kropli Życia i móc współpracować z wolontariuszami, bo to nie tylko młodzież ale również osoby dorosłe chciałoby się włączać różne akcje. Jeżeli chodzi o marzenie dla Kropli Życia aby Stowarzyszenie mogło się nadal rozwijać. W tym momencie marzeniem dla mnie to jest zdrowie zarówno moje jak i mojej rodziny, ale również w obecnej sytuacji to pokój, aby nie było zagrożenia wojną, by ustały wojny, które trwają.