Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu

wpis w: warto wiedzieć | 0

Mamy przyjemność przedstawić wam dzisiaj Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu, które – jak to z wolontariatem bywa 🙂 – powstało z inicjatywy kilku zaangażowanych osób. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co przekazały nam Joanna Chojnacka i Marta Tarnecka

Jak powstaliśmy?

Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu powstało z inicjatywy trójki przyjaciół. Od dłuższego czasu każdy z nas chętnie podejmował się pracy wolontarystycznej.  Wielokrotnie braliśmy udział w różnych akcjach społecznych. Jednak było to dla nas za mało.  Cały czas czuliśmy niedosyt.  Akcji było mało, a zapotrzebowanie ogromne. Wiele osób potrzebowało naszego wparcia: pomocy przy zakupach, czy też opłaceniu rachunków, posprzątania mieszkania, itd.  Stąd narodził się pomysł założenia stowarzyszenia i tworzenia własnych programów, akcji, eventów.  Chcieliśmy skupić swoją pracę i rozszerzyć działania na terenie naszego miasta i powiatu. Ale jak to zrobić? Okazało się to prostsze niż zakładaliśmy. Nasze Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu jest stowarzyszeniem zwykłym. To znaczy, że posiada ułomną osobowość prawną.  Dzięki temu mogliśmy bez problemu, szybko i bez opłat rozpocząć naszą inicjatywę.  Wystarczyło kilka podpisów, regulamin, w którym ustaliliśmy cele jakie chcemy osiągnąć przy pomocy naszego stowarzyszenia. Rejestracja wniosku w Starostwie trwała kilka dni. I ruszyliśmy. Działalność stowarzyszenia oparta jest na pracy społecznej jego członków. Wolontariuszy pozyskujemy poprzez ogłoszenia na portalach społecznościowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Po otrzymaniu zgłoszenia przeprowadzamy rozmowę rekrutacyjną. Chcemy poznać kandydata lub kandydatkę, dowiedzieć się jakie ma wyobrażenie o wolontariacie oraz czym się interesuje.  Czy ma już doświadczenie w dobroczynności czy jest nowicjuszem w tej dziedzinie.  Prowadzimy również szkolenia dla takich osób, których głównym celem jest integracja społeczności wolontariuszy, wymiana doświadczeń, rozwianie wątpliwości czy rozwiązanie problemów.

Czym się zajmujemy?

Głównymi celami naszego stowarzyszenia jest podejmowanie, prowadzenie i wspieranie inicjatyw pobudzających aktywność dzieci i młodzieży oraz integracja i aktywizacja środowiska lokalnego. Jak się okazało w naszym lokalnym środowisku jest wiele osób, które chętnie pomagają nam i udzielają wsparcia finansowego, rzeczowego, organizacyjnego i pozamaterialnego osobom objętym wsparciem naszego stowarzyszenia. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi samorządami, które wspierają nas w organizacji pomocy i działalności charytatywnej, filantropii  i dobroczynności. Zajmujemy się organizacją szkoleń, kursów i warsztatów dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci i młodzieży, a także bezrobotnych. Utworzyliśmy kilka sekcji w naszym stowarzyszeniu, tak aby każdy z wolontariuszy znalazł dla siebie dziedzinę, która go interesuje i którą chciałby wesprzeć swoją pracą. Można dołączyć do sekcji ochrony środowiska lub pracować na rzecz ochrony praw zwierząt. Najszerzej jednak zajmujemy się organizacją pomocy dla osób potrzebujących zamieszkałych na terenie naszego powiatu.  Jedną z głównych akcji w tej sekcji jest „Podaj dalej”, która skupia się na przekazywaniu sprawnego AGD, RTV czy też ubrań w stanie idealnym lub żywności, które trafiają do nas od osób prywatnych, a my przekazujemy je osobom potrzebującym.

 

Co nam dało założenie Stowarzyszenia?

Przede wszystkim ogromną satysfakcję oraz wiarę, że możemy zmienić życie wielu naszych podopiecznych.

Dzięki naszej długoletniej działalności jesteśmy już znani w środowisku lokalnym, a nasi mieszkańcy wiedzą już do kogo mogą się zwrócić, żeby uzyskać wsparcie. Jest to dla nas największym wyróżnieniem… zaufanie, a także uśmiech, którym nas obdarzają ludzie. To wszystko sprawia, że pomagamy i będziemy pomagać nadal.

 

Kontakt

Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu

Joanna Chojnacka 531 731 553

Marta Tarnecka 531 492 868