Wolontariat w czasie pandemii na terenie wiejskim – Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń”

wpis w: warto wiedzieć | 0

Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń” to organizacja skupiająca się na działaniach dla społeczności lokalnej poprzez organizację wielu form spędzania czasu mieszkańców od spacerów po powiatowe festyny.

W momencie, w którym nasze życie przenosi się prawie całkowicie na płaszczyznę wirtualną, zmuszeni byliśmy do znajdowania nowych sposobów nawiązywania i podtrzymywania więzi z osobami, z którymi do tej pory mogliśmy się spotykać, kiedy tylko mieliśmy taką potrzebę. Do niepewności o przyszłość dołącza fakt, że coś, co pozwalało przetrwać najtrudniejsze czas – buduje poczucia wspólnoty poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. W miarę szybko spotkaliśmy się zdalnie z naszymi stałymi wolontariuszami, z którymi mogliśmy podjąć pierwsze wstępne decyzje o działaniach podczas pandemii. Kilku wolontariuszy wycofało się z działań ze względu na swoje bezpieczeństwo. Nikt z nas nie namawiał nikogo, aby wziął udział. Wolontariusze sami musieli podjąć taką decyzję. Było ciężko, gdyż pierwszym działaniem, które trwa do dzisiaj, jest wsparcie rodzin objętych kwarantanną, seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Stowarzyszenie zmagało się z bardzo ciężkim okresem przez pierwszy tydzień, gdyż nasi wolontariusze, którzy włączyli się do akcji, musieli sami zapewnić środki ochrony osobistej bardzo intensywnie. Myśleliśmy jak zadziałać tak, żeby zaopatrzyć ich w środki, które zabezpieczą ich. Otrzymaliśmy wsparcie od Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, a otrzymane środki ochrony osobistej mogliśmy przekazać naszym wolontariuszom.

Na koniec kwietnia miało obyć się sprzątanie wsi – zapisało się ponad 50 osób. Musieliśmy odwołać akcję i zaczęliśmy szyć maseczki. W pierwszej kolejności musieliśmy zaopatrzyć w maseczki mieszkańców Karkowa i Mokrzycy, gdyż to nasz obszar, dla którego działamy. Panie nadal szyją i jak mówią – szyć będą tak długo jak będzie potrzeba. Zbieramy maseczki, by wesprzeć służby mundurowe, a także te miejsca, gdzie zapomniano o nich.

Miał być wiosenny spacer i festyn promujący adopcje zwierząt ze schroniska. Niestety, nie teraz, nie w tym czasie. Zmieniliśmy działania publiczne na projekt „Wiosenny Spacer – Walka z Koronawirusem”. Działania, jakie są realizowane to zakup materiałów do szycia maseczek niemedycznych, a także zakup i dostarczenie środków wirusobójczych dla seniorów z Sołectwa Karkowo.

Animacje z podwórka przenosimy na zdalne animacje – z grupą nieformalna napisaliśmy i wygraliśmy projekt na realizację projektu TV Karkowo. Założeniami projektu jest prowadzenie animacji zdalnych z dziećmi, konkurs plastyczny. Wyposażymy dzieci w pakiety startowe, w których znajdą malowanki, rebusy, materiały plastyczne itd. Niespodzianką dla dzieci będzie to, że pakiety dostarczy im dinozaur. Dino będzie animować ich także pod ich oknami w czasie trwania projektu. Tutaj też będziemy zmagać się z dużym problemem, gdyż nie wszystkie dzieci mają sprzęt komputerowy, aby móc uczestniczyć w projekcie. Na pewno nie postawimy dzieci i ich rodzin bez wsparcia. Będziemy starali się w jakiś sposób wypożyczyć tym rodzinom ten sprzęt, aby ich dzieci mogły wziąć udział w projekcie.

Działania są szybkie, lecz bardzo dogłębnie przemyślane. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo osób, które działają, zawsze przypominamy o ubieraniu maseczki, rękawiczek, dezynfekcji rąk. Mimo, że wolontariusze wiedzą, aby kontrolować swój stan zdrowia i mierzyć temperaturę przed przystąpieniem do działania – zawsze im przypominamy o tym. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, raportujemy się wzajemnie. Raz w tygodniu spotykamy się na „kawie z wolontariuszami” – każdy z nas w swoich domach, aby móc podsumować kolejny tydzień. Rozmawiamy co moglibyśmy wprowadzić do usług naszych działań aby jeszcze intensywniej pomóc naszym mieszkańcom. Ofertę, którą mamy możemy i chcemy realizować na terenie całej gminy Chociwel. Nie ukrywamy, że jeśli zadzwoniłby ktoś z innej gminy na pewno nasi wolontariusze wsparli by osoby, które potrzebują pomocy. Przed ogromnym wyzwaniem stoją członkowie wszystkich społeczeństw na całym świecie. Ludzie na nowo budują swoją rzeczywistość. W Polsce każdy, kto tylko może #zostajewdomu po to, żeby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy.

Ten rok dla naszej organizacji jest bardzo ważny, gdyż mija już 4 lata i właśnie w 2020 wybierzemy nowy zarząd stowarzyszenia. Wstępnie mamy zaplanowany już termin zdalnego zebrania, jesteśmy na etapie przygotowania wzorów uchwał, by przesłać do wszystkich członków. Zaleźliśmy platformę, która umożliwi nam prowadzenie zebrania, a także anonimowe głosowania w wyborach zarządu i komisji rewizyjnej.

Pandemia jest nowym doświadczeniem dla każdego z nas tak samo dla organizacji pozarządowych, które muszą zmieniać swoje zaplanowane działania i wszelkie działania kierować w walce z koronawiursem. Zachęcamy każdego kto chce i może pomóc, aby włączyć się do akcji. W każdym mieście działają sztaby wolontariuszy, które z otwartością włączą wolontariusza do akcji. Niemniej jednak apelujemy, aby dbać o to by każdy, kto pomaga dbał o siebie. Bezpieczeństwo wolontariusza jest najważniejsze.

Paweł Datkiewicz

Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń”