Czas pandemii a wolontariusz w działaniu

wpis w: warto wiedzieć | 0

Wolontariusze w stanie gotowości. Zakupy seniorom, oczywiście! Sztab maseczkowy, szyjemy! Pomaganie napędza. Działa jak adrenalina, która pobudza wytrwałość i gotowość do działania. Ale czy zastanawiałeś się co czujesz, kiedy emocje powoli opadają? Kiedy odczuwasz, że przychodzi zmęczenie i zmniejsza się Twoja wydajność? Co się dzieje się w Tobie, że ludzie z którymi lubiłeś działać zwyczajnie zaczynają Cię złościć? Albo kiedy orientujesz się, że przez ostatnie tygodnie Ty pomagałeś innym, a Twoje osobiste problemy narastały… Jesteś odpowiedzialny dlatego chcesz dotrzymać zobowiązania jakiego się podjęłaś, ale zaczyna brakować satysfakcji i sił. Jak zatem zadbać o siebie by móc skutecznie pomagać innym? Odpowiedź leży w prawdzie starej jak świat.

Dobrostan psychofizyczny

Na początku małe odświeżenie tematu: co oznacza kondycja psychiczna, fizyczna i zdrowie, bo przecież ich integralna zależność wpływa na ogólny dobrostan psychofizyczny. Kondycja psychiczna i fizyczna odpowiada zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Zdrowie – zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia – to nie tylko brak choroby, ale dobre samopoczucie indywidualne, społeczne i duchowe. I dalej: zdrowie psychiczne to stan, w którym jednostka realizuje swoje zdolności, potrafi radzić sobie z codziennymi stresami życiowymi, może pracować oraz jest w stanie działać na rzecz swojej społeczności i  jeszcze WHO: zdrowie jest podstawą dobrej jakości życia w każdym okresie cyklu życia. Zdrowie fizyczne to prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów; równowaga pomiędzy procesami anabolicznymi i katabolicznymi, jak również brak choroby.

Na ile ciało wpływa na umysł, a umysł na ciało?

Bo, że wpływają na siebie wiadomo nie od dziś. Idea jedności ciała i umysłu znana jest od starożytności. A w XIX  wieku psychiatra angielski Henry Maudsley stwierdził, iż „jeśli emocja nie znajdzie ujścia w zewnętrznej aktywności ciała lub w odpowiednim działaniu umysłu, to odbije się na narządach wewnętrznych psując ich funkcję”. Tezę tę doskonale obrazują udokumentowane współcześnie choroby psychosomatyczne, czyli zaburzenia w ciele wywołane przez czynniki psychologiczne. Zaburzenia te to wyraz tłumienia emocji: złości, lęku, frustracji, smutku i poczucia winy, czy skutek perfekcjonizmu, pedantyzmu, nadwrażliwości. Nie bez znaczenia jest typ osobowości i środowisko rodzinne.

Wolontariusz zapytany, odpowiada

Zdając sobie sprawę ze wspomnianej powyżej jedności psychofizycznej, możemy tę wiedzę wykorzystywać skutecznie na rzecz zachowania naszej równowagi emocjonalnej, o którą dla Was Drodzy Wolontariusze, chcemy się  zatroszczyć. Stąd cykl dwóch spotkań szkoleniowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie POLITES i dedykowany artykuł. Właśnie po to by pobudzić w Was pytanie, oczekując od Was odpowiedzi.

Czy jesteś uważny na swoją kondycję psychiczną i fizyczną?

Jeśli czytasz ten artykuł, a jeszcze nie odpowiedziałeś na to pytanie, to zadaj sobie je właśnie teraz. Jaka jest dziś moja kondycja psychofizyczna, mój aktualny stan?

Dlaczego to ważne, dlaczego teraz o tym piszemy?

Bo dzisiejsza sytuacja pandemii poddaje  próbie wiele płaszczyzn naszego być i naszego Ja. Żeby stawiać im czoła, trzeba problemy z nimi związane właściwie rozpoznawać, a potem wiedzieć, co z nimi można zrobić, by ten czas nie był tylko wspominany jako czas ciężki, ale przeciwnie – odzyskany dla siebie, dla innych, ale ze szczególną uważnością na siebie.

Tak też, można powiedzieć, funkcjonuje o wiele większy organizm, jakim jest nasze państwo, a w nim gospodarka, a w niej my – którzy musimy dostosować się do zmian w niej zachodzących. W tym momencie odmrażania gospodarki, etapu IV-go, ostatniego, dysponujemy już całkiem niezłym pakietem przywróconych swobód na wielu jej polach. Po ograniczeniach związanych z akcją #zostań w domu, z radością, my sami, wreszcie możemy korzystać do woli ze świeżego powietrza, a pociechy nie tylko z placów zabaw, ale i sal zabaw czy parków rozrywki, już za chwilę.

My sami możemy zadbać o naszą kondycję fizyczną udając się na basen, siłownię czy do klubu fitness. Zrelaksować się fizycznie korzystając z sauny czy masażu. Dla miłośników muzyki, opery, baletu czy kina i teatru, wreszcie otworzyły się możliwości uczestniczenia w prawdziwej uczcie, gdzie spragnieni publiczności artyści z utęsknieniem wyczekują występów na żywo.

Możemy też udać się  wreszcie z bliską nam osobą na smaczny i zdrowy posiłek do restauracji, odpocząć od gotowania, delektować się swoją obecnością.

Możliwości zadbania o naszą kondycję psychofizyczną jest wiele.

Od nas zależy, czy to zrobimy, jak to zrobimy, kiedy i z kim? Bo podstawowe problemy dotyczące naszego tak pojętego zdrowia, to odpowiedzenie sobie samemu na te właśnie pytania: co? służy mojemu zdrowiu, jakie czynniki mu sprzyjają, które mogę sobie zapewnić? Kto? może mi w tym pomóc, bądź( i czy ) z kim chcę ten czas spędzić? I jak do tego doprowadzić? Jednym słowem: jak to sobie wszystko teraz zorganizować, by przysłużyć się swojej równowadze emocjonalnej, nie naruszając równowagi innych…

Art. Fundacja Motywacja i Działanie. K. Flacht, M. Kita.

 

Bibliografia:

Syrek E. (2019) Zdrowie psychiczne, higiena psychiczna – edukacja dla dobrostanu psychicznego – aktualność koncepcji i poglądów Kazimierza Dąbrowskiego.” Pedagogika Społeczna” (2019, nr 3(73), s.223-235), doi 10.35464/1642-672X.PS.2019.3.17

Bazalczyk K.Z. (2017) Zmiany w Życiu, Ciało i umysł to jedność. Sprawdź, co to może oznaczać dla Twojego samopoczucia – Zmiany w Życiu,0846. Pobrano z  zmianywzyciu.pl

Cztery etapy odmrażania gospodarki. Pobrano z: https://www.biznes.gov.pl

Kondycja psychofizyczna nauczyciela – wychowawcy. Publikacje edukacyjne. Pobrano z: www.publikacje.edu.pl