Wpływ wolontariatu europejskiego na społeczność lokalną i regionalną

wpis w: warto wiedzieć | 0

Ewelina Sobecka – specjalistka ds. wolontariatu, koordynatorka Programów Erasmus+ Wolontariat Europejski oraz Europejski Korpus Solidarności.

                O tym, że w Stowarzyszeniu POLITES współpracujemy z wolontariuszami i wolontariuszkami na pewno Państwo wiedzą. Nasza praca ma wymiar lokalny, regionalny i międzynarodowy. W kilkunastu zdaniach o tym opowiem, aby potem przejść do głównego tematu – mianowicie, wpływu projektów wolontariatu europejskiego na społeczność lokalną.

                Stowarzyszenie POLITES powstało w 2002 roku i od początku swojego istnienia realizuje działania mające na celu aktywizowanie społeczności lokalnej. Prowadzimy Centrum Wolontariatu, promujemy ideę wolontariatu na terenie Szczecina, organizujemy warsztaty dla wolontariuszy i wolontariuszek oraz szkolenia dla koordynatorów i koordynatorek wolontariatu. Wspieramy Szkolne Kluby Wolontariatu, prowadzimy coroczne akcje Godzina dla Szczecina oraz Szczeciński NieWielki Festiwal Wolontariatu. Dzięki naszym programom Starszy Brat Starsza Siostra oraz Pierwsza Pomoc w Lekcjach docieramy do młodych osób, które potrzebują pomocy – w nauce, w kontaktach interpersonalnych, w organizacji czasu wolnego.

                 W wyniku tego, że zaczęły się do nas zgłaszać organizacje i osoby z regionu zainteresowane tym, co robimy, rozszerzyliśmy naszą działalność. W kwietniu 2019 roku rozpoczęliśmy realizację drugiej edycji projektu Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat – wzmacniamy wolontariat na terenie Pomorza Zachodniego. Jego celem jest promocja aktywnego udziału w życiu województwa zachodniopomorskiego. Poprzez warsztaty, szkolenia, nagrania video, wydarzenia promujemy wolontariat jako formę zaangażowania obywatelskiego. Pracujemy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami. Zależy nam na tym, aby każda z tych grup miała świadomość wpływu na własne otoczenie. W mieszkańcach i mieszkankach naszego województwa jest ogromny potencjał, o czym przekonujemy się w kontakcie z nimi. Chcą mieć swój udział w tym, co się dzieje na ich osiedlu, na wsi, w mieście, w gminie.

                Przechodząc do głównego tematu, chciałabym zwrócić uwagę na to, że w Stowarzyszeniu POLITES lat od zajmujemy się koordynacją wolontariatu europejskiego, co ma ogromny wpływ na nasz rozwój – jako organizacji pożytku publicznego. Aktualnie w ramach projektu #activeEVS2 gościmy 20 osób z Europy, w tym z Niemiec, Hiszpanii, Gruzji, Ukrainy, Włoch, Grecji, Słowacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Wolontariat Europejski (EVS). Wolontariusze i wolontariuszki mają zapewnione zakwaterowanie na terenie Szczecina, otrzymują kieszonkowe i dietę. Na co dzień działają w siedzibie Stowarzyszenia POLITES, Przedszkolu Publicznym nr 18, Środowiskowej Placówce Edukacyjno- Wychowawczej nr 1, Przedszkolu Publicznym nr 27, Szkole Podstawowej nr 7 oraz w stargardzkim Przedszkolu Miejskim nr 2. Pracują nieodpłatnie w wymiarze od 30 do 38 godzin tygodniowo. Biorą udział w lekcjach języka polskiego, warsztatach merytorycznych, szkoleniach organizowanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Programu Europejski Korpus Solidarności.

                Zacznijmy jednak od początku. Po przyjeździe na projekt zadaniem moim i pozostałych koordynatorów i koordynatorek jest rozwiązać kwestie formalne – pobyt wolontariuszy i wolontariuszek należy zarejestrować w odpowiednim urzędzie. Z naszą pomocą zakładają kartę SKA, aby móc poruszać się po Szczecinie komunikacją miejską, otwierają konta w banku. Zwiedzają miasto, odkrywają ciekawe miejsca, poznają się – przyszło im dzielić mieszkania z nieznanymi dotąd osobami z różnych europejskich krajów. Poznają pracowników i pracowniczki Stowarzyszenia POLITES, naszych członków i członkinie, wolontariuszy i wolontariuszki lokalne. W obrębie miejsca zamieszkania poznają swoich sąsiadów, pracowników, pracowniczki poczty i sklepów. Odwiedzają muzea, bary, kluby, biorą udział w wystawach i koncertach. Każdy/a z uczestników, uczestniczek przypisany jest do placówki goszczącej i tam działa – w naszym biurze, w przedszkolach w Szczecinie i Stargardzie oraz w szkole w Szczecinie. W miejscu pracy mają kontakt z dziećmi i ich rodzicami, opiekunami, dziadkami, zatrudnioną kadrą. Przestają być „obcymi”, stają się częścią lokalnej społeczności. Ich pobyt w naszym mieście sprzyja jej otwarciu się na inne kraje, kultury, języki. Informacje o tym, że są w Polsce osoby, które przyjechały z innych krajów i pomagają bez wynagrodzenia, rozprzestrzeniają się szybko – ci, którzy poznali wolontariuszy, wolontariuszki opowiadają o nich swoim znajomym, rodzinie. W ten sposób docieramy do szerokiego grona osób, które są potencjalnymi odbiorcami naszych działań. Kontaktują się z nami, dopytują o możliwość uczestniczenia w oferowanych przez nas aktywnościach.

                Wolontariusze i wolontariuszki przyjeżdżają jako indywidualności – jako osoby z własnymi poglądami, doświadczeniami, wiedzą. Swoje umiejętności i chęć realizowania różnych inicjatyw wprowadzają w życie otaczającego je środowiska. Dzięki ich potencjałowi i pomysłom wychodzimy do mieszkańców, mieszkanek Szczecina i Stargardu z niepowtarzalną ofertą. Prowadzimy warsztaty kulturowe, krajoznawcze, artystyczne i tematyczne (wolontariat, styl życia zero waste, ekologia, prawa człowieka), organizujemy atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego, dajemy możliwość uczenia się języków obcych oraz nabycia i rozwoju kompetencji, aktywizujemy. Odbiorcy realizowanych przez nas działań mają okazję do bezpośredniego kontaktu z osobami pochodzącymi z różnych krajów, posługujących się innym językiem. To okno na świat, nowa perspektywa i zarazem motywacja do tego, aby – tak jak uczestnicy, uczestniczki projektu #activeEVS2 – działać wolontariacko lokalnie, regionalnie, międzynarodowo. Dla środowiska ogromną korzyścią jest to, że pokonuje własne bariery, np. językowe, i uczy się poruszania się w międzynarodowym gronie. Wolontariusze, wolontariuszki mieszkając i pracując w Szczecinie i Stargardzie codziennie mają kontakt z mieszkańcami województwa zachodniopomorskiego. Stopień ich zaangażowania w życie Pomorza Zachodniego ma bezpośredni wpływ na jego rozwój. Kadra zatrudniona w placówkach goszczących zdobywa doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowym zespołem, porozumiewaniu się w języku obcym w codziennej pracy, wprowadza do życia placówki nowe aktywności (m.in. piosenki, zabawy i gry w obcym języku, zajęcia dotyczące geografii Europy i różnych kultur), co wzbogaca jej ofertę i cieszy zarówno dzieci, jak i rodziców, dziadków, opiekunów.

                Dla wolontariuszy i wolontariuszek – udział w projekcie oznacza rozwój kompetencji kluczowych (językowych, społecznych, matematycznych, technologicznych, kulturowych, przedsiębiorczych), nabycie nowej wiedzy z zakresu edukacji formalnej i pozaformalnej, funkcjonowania placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, jak również możliwość współtworzenia społeczności lokalnej i regionalnej.

                Korzyści jest wiele – dla każdej ze stron. Zachęcam do zapoznania się z kilkoma wydarzeniami zrealizowanymi w ramach projektu #activeEVS2. Są najlepszym przykładem tego, jak wiele się dzieje w naszym regionie, a co za tym idzie, jak ogromny wpływ wolontariusze i wolontariuszki mają na własne środowisko pracy i zamieszkania.

Wolontariusze i wolontariuszki EVS na Wielkim Pikniku Pasji – Spotkanie pod Platanami 2019

Warsztaty o wolontariacie zagranicznym w Twojej placówce – oferta

Wydarzenie realizowane w ramach wymiany młodzieżowej BOYOND BORDERS

Dzień Dziecka w Stargardzie

Spotkanie z uczniami II LO w Stargardzie

Warsztaty zimowe CULTURE SHAKE

Warsztat: tworzenie szczecińskich pocztówek

Eko-weekend w POLITESie

Tydzień Praw Człowieka

Warsztaty dla studentów i studentek w Akademickim Biurze Karier US