Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2020 – Laureaci w kategorii grup wolontariuszy

wpis w: Co nowego, warto wiedzieć | 0

Konkurs Barwy Wolontariatu jest organizowany  przez Stowarzyszenie POLITES od lat, aby w sposób szczególny wyróżnić i podziękować wolontariuszom za ich zaangażowanie i pracę.

W kategorii grupy wolontariuszy Wyróżnienie otrzymali Wolontariusze Lisie Pole

Wolontariat Lisie Pole to grupa dzieci i młodzieży, która działa samodzielnie. Inicjatorką jest Wiktoria Kucharczyk, która aktywnie działała kilka lat w wolontariacie Anioły Dobrej Woli przy Centrum Kultury Chojnie. W okresie pandemii aktywnie działała na rzecz gminy, jednak ograniczenia w działalności instytucji kultury spowodowały, że za namową dyrektora Centrum Kultury Wiktoria utworzyła grupę Wolontariuszy w swoim Sołectwie. Pomysłów było wiele. Jednym z nich okazała się zbiórka kasztanów, wykonanie pierników z dedykacją oraz stroików świątecznych w celu uzyskania środków na upominki świąteczne dla stulatków, osób niepełnosprawnych i samotnych n terenie sołectwa Lisie Pole. Jednocześnie odbywa się zbiórka karmy, misek i koców dla zwierząt z Chojeńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „PSIJACIELE” i Stowarzyszenia Ochrony Natury i Krajobrazu- ‘KOCIARZE”. Inicjatywa jest całkowicie oddolna, a pomysły na formę pomocy poddają same dzieci i młodzież. Wszelkie spotkania odbywają się w domach Wolontariuszy. Głównym celem jest niesienie pomocy dla osób potrzebujących. Wolontariusze znaleźli sposób na dzielenie się swoimi umiejętnościami, tak żeby starsi przekazywali je młodszym. Wszystko co jest tworzone w celu zdobyciu środków na upominki dla osób potrzebujących tworzone jest wspólnie, przy podziale zadań w celu największej efektywności włożonej pracy. Wolontariat Lisie Pole wspierany jest przez osoby dorosłe, rodziców, sołtysa i radę sołecką oraz dyrektora Centrum Kultury. Jest to jednak jedyna w regionie samodzielna grupa dzieci i młodzieży zaangażowana w niesienie pomocy potrzebującym, co w znacznym stopniu wpływa na rozwój lokalnej społeczności.

 

Szkolny Klub Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Dolicach

również został nagrodzony Wyróżnieniem

Członkami Szkolnego Klubu Wolontariusza są uczniowie klas V – VIII pod kierunkiem p. Izabeli Malinowskiej, a we wcześniejszych latach także p. Urszuli Jaroszyńskiej. W ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelakich zbiórek i akcji charytatywnych. Wielokrotnie w ich planach pojawiają się wyzwania i działania na rzecz niesienia pomocy poprzez duże zaangażowanie i pomysłowość wolontariuszy. Szkolny Klub Wolontariusza bardzo chętnie współpracuje z instytucjami działającymi na terenie Gminy Dolice; GOPS, GCK, Caritas oraz ze Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Choszcznie. Corocznie w ramach akcji „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt” uczniowie organizują zbiórkę karmy dla zwierząt. Inne akcje: Działaniem innowacyjnym SKW jest świąteczna akcja „Tak, pomagam”. Współpraca z Caritas w Dolicach objawia się zawsze 2 wielkimi akcjami w grudniu oraz marcu/kwietniu. W ostatnim czasie w związku z ogłoszoną pandemią wolontariusze uczestniczyli w tej akcji tylko w grudniu 2019r. Praca uczniów SKW polega na zachęcaniu klientów dolickiego supermarketu do pomocy poprzez zbiórkę żywności dla osób samotnych i chorych z gminy Dolice. Tradycją współpracy z GOPS w Dolicach i SKW jest akcja pt. Świąteczna Paczka, podczas której zbierane są produkty długoterminowe dla osób ubogich z gminy Dolice. Działania na rzecz szkoły: wolontariusze sprawują dyżury na przerwach obiadowych w Kąciku Gier Planszowych wynikających ze szkolnej innowacji pedagogicznej. „Nienudna przerwa”. Podczas tych spotkań, społeczność szkolna gra w gry planszowe i piłkarzyki, a zadaniem wolontariuszy jest pilnowanie porządku, wydawanie i przyjmowanie gier planszowych. Organizacja imprez i wydarzeń okolicznościowych np. Andrzejki.

 

Kolejni Laureaci Wyróżnienia należą do

Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 45 z OI w Szczecinie

Koło działa od 2018 r. Organizuje pomoc koleżeńską, a także pomaga w odrabianiu lekcji koleżankom  i kolegom w szkole. Podczas pandemii wykorzystuje Internet, pomagając online. Do tej pory wolontariusze rokrocznie aktywnie uczestniczyli w akcji Dzień Głośnego Czytania. Niestety obecna sytuacja uniemożliwiła realizację tej akcji w formie takiej jak była prowadzona wcześniej, ale mając na uwadze, że do szkoły przychodzą wciąż uczniowie, młodzi wolontariusze postanowili uprzyjemnić im pobyt w świetlicy i realizują działanie pn. „Bajki od wolontariuszy” – nagrywają czytane przez wolontariuszy bajki. Syrenich Stawów. Szkolne Koło Wolontariatu angażuje się również w akcje ogólnopolskie takie jak Szlachetna Paczka. W poprzednim roku uczestniczyli w marszu Szlachetnej Paczki, przeszli ulicami Szczecina, żeby zachęcić szczecinian do wspomagania rodzin potrzebujących pomocy oraz w finale Szlachetnej Paczki, pakując prezenty oraz przygotowując kartki świąteczne z podziękowaniami dla Darczyńców. W akcji BohaterON – wyślij kartkę do Powstańca ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania uczestniczą rokrocznie. Szczególnie szczęśliwi są wtedy kiedy, otrzymując zwrotne listy od Powstańców, dziękujących za pamięć. Wolontariusze angażują się również w działania na rzecz zwierząt, biorąc udział w akcji Paczka dla Zwierzaczka oraz całorocznie dostarczając pokarm do TOZ i schroniska w Szczecinie. A to tylko niektóre z akcji i działań jakie realizują.

 

III miejsce Grupa wolontariuszy seniorów z  Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Wyróżnia się niezwykle wśród wszelkich grup, które zrzeszają działaczy. Skład Grupy wyłonił się przy jednym z Projektów Filharmonii, kierowanym do seniorów. Dzięki pasji, która skierowała Ich do muzycznego serca miasta – Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w szczecinie, zakiełkowała ich chęć zostania z nią w związku na dłużej. Tak oto, od kilku już lat służą jej swoją pomocą regularnie i owocnie – będąc częścią Każdego(!) koncertu i wsparciem dla niejednego działu. Są wszechstronni – z uśmiechem Witają Gości na koncertach symfonicznych, z dbałością czuwają nad wystawami W galerii na 4p., z czułością opiekują się młodymi chórzystkami na próbach chóru, ich rzetelność i komunikatywność wspiera pracowników Kas przy obowiązkach, a wyczucie estetyki pomaga organizować wydawnictwa w Sklepiku.  Są niezastąpieni – precedensem byłaby sytuacja, w której Grupa Seniorów odmawia pomocy. Mimo pandemii, i zapał nie gaśnie i ZAWSZE w grupie znajdzie się co najmniej kilka osób, który nie tylko wesprą w obowiązkach, ale i zapytają o możliwość pomocy. Mają najświeższą w mieście pogodę ducha – otwartość i gotowość to ich wspólne cechy. Przy tej świeżości charakteryzuje ich postawę dojrzałość społeczna i szacunek do pracy innych, które są nieocenionym przykładem dla młodszych stowarzyszeń.  Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza w tym roku, kiedy zastały nas ograniczenia i nie najłatwiejsze warunki – nie zrezygnowali, a wręcz z jeszcze większą nieraz żarliwością zaangażowali się w działania wolontariackie, aby wnieść choć trochę energii i uśmiechu w ten trudny czas.

MotoMikołaje Powiatu Gryfińskiego II miejsce  

Mikołaje na motorach od czternastu lat wyruszają w podróż po powiecie gryfińskim celem obdarowania prezentami najbardziej potrzebujących. Akcję od wielu lat organizuje Moto – Fanatyk, Wataha Gryfino oraz pasjonaci z Klubu Off Roadowego W tym roku akcja odbędzie się po raz piętnasty. Akcja w ciągu tego czasu, nabrała tempa i rozszerzyła się na cały powiat gryfiński. W ciągu czternastu lat upominki otrzymało ponad dwieście rodzin wielodzietnych, w tym ok. 900 dzieci. Ich uśmiech stał się najwdzięczniejszym podziękowaniem dla koleżanek i kolegów – mówi pomysłodawca akcji, Maciej Lisiecki.  Początkowo wizyty dotyczyły Państwowych Domów Dziecka w Trzcińsku Zdroju i Chojnie. Po trzech latach akcja objęła dzieci z rodzin wielodzietnych i potrzebujących pomocy. Każdego roku, 6 grudnia kilkudziesięciu Moto-Mikołajów z workiem pełnym zabawek, słodyczy, ubrań i paczek żywnościowych wyrusza w trasę odwiedzając rodziny z Morynia, Cedyni, Trzcińska Zdroju, Chojny, Widuchowej. Maciej Lisiecki to pasjonat motocyklista, właściciel Centrum Motocyklowego Lima a zarazem sołtys Lisiego Pola. W 2014 roku akcja była Wydarzeniem Roku w plebiscycie organizowanym przez portal Chojna24.pl. MotoMikołaje to grupa trzydziestu osób dorosłych, która samodzielnie pozyskuje środki finansowe, dokonuje rozpoznanie potrzebujących i przygotowuje paczki żywnościowe, rzeczowe i vouchery na obiady, opał, usługi wspomagające zdrowie i życie. Ostatnim pomysłem jest odwiedzanie seniorów, osób samotnych i potrzebujących z powiatu gryfińskiego. Na tym terenie jest to najstarsza inicjatywa tego typu. Motocykliści ubierają stroje Mikołaja i rozwożą prezenty dla dzieci, rodzin i instytucji. Siostry zakonne i Dom Pomocy w Moryniu otrzymał bon zakupowy na drzewka owocowe, Dom Dziecka telewizor. Organizowane Są także ogniska i spotkania z poszczególnymi grupami osób potrzebujących. Tegoroczny finał będzie miał odmienioną formę ze względu na Covid-19. Przeprowadzona zbiórka pieniędzy przeznaczona będzie dla osób, które uległy wypadkowi motocyklowemu, na dalsze leczenie i rehabilitację.

Wolontariat z klasą podczas pandemii Szkoła Podstawowa nr 7 w Szczecinie  II miejsce

Wolontariat z klasą podczas pandemii to grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki. W czasie przed pandemią aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Plany na kolejne miesiące przerwała pandemia. Marzec 2020r. był miesiącem innym niż wszystkie. Zajęcia zaczęły odbywać się w domu. Mimo iż taka forma mogła wydawać się wygodniejsza, nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz z drugą osobą. Pomimo znacznych trudności, które los przygotował uczniom, nikt nie stracił motywacji do dalszego działania. Wolontariusze i członkowie SU przenieśli swoje spotkania do Internetu. W kwietniu, aby pomóc ludziom w tej trudnej sytuacji, wolontariusze przyczynili się do powstania strony internetowej szkoły na ten trudny czas. Co tydzień publikowane były recenzje z filmów i książek, różne formy rozrywki oraz słowa otuchy. Strona funkcjonuje do dzisiaj i tworzą ją kolejni wolontariusze. Szkolne Koło Wolontariatu podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem POLITES. Na początek uczniowie wolontariusze założyli konto na Facebooku – Wolontariat z klasą w czasie pandemii, gdzie publikowane są podobne związane z działalnością społeczną, ale i nie tylko. Strona jest dostępna dla wszystkich. Dla chętnych wolontariuszy wystartował projekt „Rozmów z seniorami”. Młodzi ludzie przeszli najpierw szkolenie z zakresu komunikacji z seniorami. Udowodniliśmy, iż młodzież pamięta o starszych, samotnych osobach podczas tego trudnego czasu. Rozmowy odbywały się telefonicznie. Młodsze pokolenie miało szanse nauczyć się wielu cennych rzeczy od ludzi doświadczonych niejednokrotnie trudami życia. Młodzież z grupy – Wolontariat z klasą podczas pandemii są dziś absolwentami szkoły, ale mimo tego nadal są chętni podejmowania działań społecznych.

 

Klasa z wolontariatem w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie I miejsce

To klasa, która została utworzona w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowogardzie w roku szkolnym 2019/2020. Pomysłodawcą i wychowawcą tej klasy jest p. Grażyna Miętka- Piotrowicz. Prowadzona jest w ramach innowacji pedagogicznej, która wprowadza uczniów w świat działań o charakterze społecznym i obywatelskim, angażując również ich rodziny we „wspólne granie w pomaganie”. Celem innowacji jest szerzenie idei wolontariatu, w tym wolontariatu rodzinnego, stawiając na rozwijanie takich kompetencji jak: kreatywność, przedsiębiorczość, innowacyjność, umiejętność pracy zespołowej uczniów. Uczniowie pracowali wg ramowego planu działań, podejmując wiele aktywności, w tym cyklicznych, na terenie szkoły i miasta, współpracując z Urzędem Miasta i Gminy Nowogard, Nowogardzkim Domem Kultury, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejską Biblioteką Publiczną w Nowogardzie, Nowogardzkim Kołem Związku Sybiraków, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Kościołem Ewangelicznych Chrześcijan, Warsztatami Terapii Zajęciowej. Angażując się w okolicznościowe lokalne uroczystości, zwracali uwagę na budowanie poprawnych relacji międzypokoleniowych, życia według uniwersalnych wartości z poszanowaniem drugiego człowieka, pielęgnowania polskości i umacniania więzi rodzinnych. Organizując, współorganizując i przeprowadzając wiele przedsięwzięć/akcji, okazję do rozwijania postaw prospołecznych, w tym zaangażowania na rzecz ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących, jak również otwartości, wrażliwości, życzliwości, empatii i zrozumienia.