Koń Florek i Stefan … Co szumi w „Wierzbowym Lesie”?

wpis w: warto wiedzieć | 0

Wierzbowy Las to spółdzielnia socjalna oraz ośrodek hipoterapii w Starym Czarnowie. Magiczne miejsce niedaleko miasta, a zarazem w środku lasu powstało trochę szczęśliwym przypadkiem i z potrzeby. Potrzebne było miejsce do życia i pracy dla koni, a jednocześnie  zrodził się pomysł na stworzenie ośrodka pomocowego w Starym Czarnowie. Ostatecznie kilka osób – Monika, Bartek, Janusz, Konrad i Zbyszek stworzyli spółdzielnię socjalną.

 A także wszystkie zwierzęta duże i małe, które znalazły tutaj bezpieczną przystań – konie Perełka, Florek, Cappuccino, Orchidea, Akuna, Tuluza, Emma, dzik Stefan, psy, koty, kogut, kury. Jest to miejsce bardzo gościnne i otwarte dla wszystkich, bo jak podkreślają gospodarze hipoterapia[1] jest zalecana dla wszystkich, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Wyzwala endorfiny, pozytywne emocje, działa kojąco, uspokaja. Terapeuci pracują z końmi metodami naturalnymi, zgodnie z naturą.

Ania hipoterapeutka, wolontariusze Irena, Maja, Szymon, a także wielu wolontariuszy- uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej (prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych) znalazło w Wierzbowym Lesie miejsce dla siebie.

Ania zaczęła od kursu hipoterapii, studiuje fizjoterapię i trafiła do tego miejsca na praktykę oraz wolontariat. Obecnie nie jest to już wolontariat lecz jej praca.

Szymon, teraz uczeń I klasy technikum, szukał miejsca gdzie mógłby zdobyć punkty za wolontariat potrzebne do szkoły, ale został na dłużej… Jak podkreśla –  „to miejsce jest tak cudowne, że można spędzać w nim całe dni, lata”.

Irena – studentka fizjoterapii, kierunek studiów wybrała dzięki wolontariatowi, miała pomagać tylko na wakacje, a jest już 3 lata. Obecnie jest w trakcie kursu hipoterapii i właśnie z tym wiąże swoją przyszłość.

Monika i Bartek  są dobrymi duszami tego miejsca. Na co dzień mieszkają, pracują i współtworzą Wierzbowy Las oraz współpracują z wolontariuszami. Dzięki nim w Wierzbowym Lesie panuje ciepła atmosfera, że aż się chce działać!

Kto może być wolontariuszem w Wierzbowym Lesie?

Monika i Bartek podkreślają, że nie stawiają ochotnikom specjalnych wymagań. Każdy kto ukończył 16 lat (osoby młodsze mogą przychodzić z rodzicami) może przyjść i zobaczyć czy będzie się czuć swobodnie w otoczeniu zwierząt. Wolontariusze mogą pomagać w prowadzeniu konia (hipoterapii), czyszczeniu i ubieraniu. Dzięki temu będą mogli poznać naturalne metody pracy z końmi. Nauczą się – Jak podejść do konia? Jak sprawić by nam zaufał?

Jeśli ktoś nie będzie się czuł na siłach aby pracować z końmi może zajmować się innymi potrzebnymi pracami – budowaniem tipi, wygradzaniem pastwisk, budowaniem paśników.

Wierzbowy Las zaprasza!

Stare Czarnowo, ul. Leśna 3.  Dojechać można Paan-busem ze Szczecina.

Facebook Wierzbowy Las


[1] Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej przy udziale konia.

Wierzbowy Las jesienią