Barwy Wolontariatu: wolontariuszki dla seniorów

wpis w: Bez kategorii | 0

Często słyszymy podczas warsztatów, że wolontariat to „bezinteresowna pomoc”. Jednak po przeczytaniu historii z wolontariatu Nikoli Jarosińskiej, Amelii Fabisiak, Nikoli Walczak oraz Ewy Łączyńskiej na pewno nikt tak nie powie.

To ochotniczki biorące udział w projekcie społecznym „Obiad z Dziadkiem” organizowanym przez Centrum Wolontariatu  Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Dziewczęta w ramach projektu odwiedzają osoby starsze w ich domach, razem jedzą obiad, rozmawiają, pomagają seniorom w codziennych obowiązkach.

Dziewczęta mimo młodego wieku bardzo angażują się w działanie. Jest to jednak coś więcej dla młodych ochotniczek.  Daje im poczucie bycia potrzebnym, podnosi poczucie własnej wartości. Ochotniczki uczą się również cierpliwości, empatii i wyrozumiałości wobec osób starszych i samotnych. Relacje, które nawiązują się między wolontariuszkami a osobami starszymi są serdeczne i bliskie, stanowią namiastkę relacji babcia – wnuczka. To doskonały przykład tego, że w wolontariacie obie strony mogą być wygrane i wiele czerpać z wzajemnych relacji.

Posłuchajcie rozmowy z nimi w Polskim Radiu Szczecin

(audycja Pożyteczni pod redakcją Pani Małgorzaty Furgi, 24.02.2019 r.)