Dziękujemy i działamy!

wpis w: warto wiedzieć | 0

Dziękujemy przedstawicielom organizacji, instytucji i samorządu województwa zachodniopomorskiego za motywujące spotkanie.

Za nami konferencja Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat zorganizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES w Szczecinie. Perspektywa i doświadczenia naszych gości pozwoliły przyjrzeć się wolontariatowi w regionalnym wymiarze. Mieliśmy okazję poznać dobre przykłady współpracy z wolontariuszami, ale także porozmawiać o trudnościach i o tym jak można im przeciwdziałać.

W tajniki promocji wprowadził nas Karol Krzyczkowski. Będziemy  jeszcze zgłębiać  niektóre z poruszanych zagadnień. Wszystkich, którzy mają niedosyt w kwestii wolontariatu, promocji  i nowych technologii zapraszamy na blog: http://aktywny.blog/.

Z wielkim zaangażowaniem partycypacyjnie tworzyliśmy strategię promocji wolontariatu w regionie. Pomysły i propozycje rozwiązań będą przedmiotem dalszego opracowania, a także na co liczymy najbardziej, wdrażania.

Drugi dzień to spojrzenie na wolontariat z innej strony. O wolontariacie pracowniczym i jego korzyściach społecznych, ale także o zyskach dla pracodawcy i pracowników, opowiadała Prezeska Stowarzyszenia POLITES – Anna Graczyk-Osowska. W naszym regionie są dobre przykłady już realizowanych działań wolontariackich podejmowanych przez pracowników firm.

Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać program Erasmus +, zarówno od strony praktycznej, jak i formalnej i organizacyjnej. Metaxia z Cypru i Ania z Węgier przeprowadziły zajęcia integracyjne, stosując gry i zabawy wykorzystywane podczas team building.  Zabawa była przednia, a efekt poznania osób z grupy – imponujący. O samym Programie Erasmus+  opowiedziała Ewelina Putresza, zapraszając przedstawicieli organizacji do podjęcia współpracy z wolontariuszami europejskimi i przedstawiając możliwości, jakie daje Erasmus +.

Dobre praktyki, sposoby na znajdywanie wolontariuszy i efektywną współpracę, a także problemy w małych miejscowościach były elementem debaty, którą prowadziła  Małgorzata Furga, dziennikarka zajmująca się tematyką społeczną. Doświadczeniami dzielili się koordynatorzy wolontariatu z Fundacji Motywacja i Działanie z Międzyzdrojów i Świnoujścia – Paulina Mazur i Rafał Wiśniewski oraz doświadczona wolontariuszka oraz działaczka społeczna z Gryfina, Ewa Chludzińska-Lewczuk.

W grupach warsztatowych podjęto istotne tematy. Aspekty prawne wolontariatu omawiała Katarzyna Michałek z Regionalnego Centrum Wolontariatu, a Przemysław Landowski wraz z uczniami ze Szkoły podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki, wyjaśniał o czym należy pamiętać i o co zadbać angażując w wolontariat uczniów, czy współpracując ze szkołami.

Dziękujemy za aktywny udział. Konferencja pokazała  ile jeszcze dobrego można zrobić dla rozwoju wolontariatu w regionie. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zachęcamy do kontaktu i zapraszamy do dołączenia do grupy na facebooku „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”.