Konkurs Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2018 rozstrzygnięty!

wpis w: warto wiedzieć | 0

Konkurs Barwy Wolontariatu organizujemy, aby w sposób szczególny docenić i nagrodzić wolontariuszy za ich zaangażowanie i aktywność, pokazać różnorodność ich działań. Wolontariuszami są często młodzi ludzie, uczniowie,  dzieci, nawet te najmłodsze, przy wsparciu opiekunów, coraz częściej wolontariuszami są także dorośli i seniorzy.

Są różni, działają w różnych obszarach życia społecznego, pomagają na różne sposoby, ale tym co ich łączy jest chęć

i gotowość pomagania, i to, że potrafią sprawiać by każdy dzień wypełniało dobro.

Z przyjemnością ogłaszamy, że Kapituła Konkursowa w składzie: p. Magdalena Pieczyńska – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, p. Małgorzata Borzuchowska – Urząd Miasta Szczecin oraz Irina Volkova – wolontariuszka z programu Starszy Brat Starsza Siostra

dokonała oceny zgłoszeń wolontariuszy i zdecydowała się wyróżnić:

Wolontariuszy działających na rzecz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR – region zachodniopomorski 

III miejsce zajęli Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie

Wolontariusze podejmują wiele różnorodnych działań oraz współpracują z różnymi instytucjami i organizacjami w swojej społeczności. Szczególnie ważny  jest  projekt „Ratujemy i uczymy ratować”. Wolontariusze przeprowadzali pokazy udzielania pierwszej pomocy dla seniorów,  dla dzieci ze świetlic środowiskowych i dla przedszkolaków. Młodzi ludzie zmierzyli się też z  trudnym problem hejtu w internecie.  Współpracując z  MOPSem organizowali  paczki żywnościowe i spotkanie wigilijne dla potrzebujących.  Dbali też o zwierzęta. Organizowali kawiarenki charytatywne, z których fundusze pozwoliły na zakup butów ortopedycznych  dla czteroletniej Mai i pomoc dla chorych koleżanek ze szkoły. Pamiętali także o tych, którzy odeszli realizując lekcje historii o Polakach zesłanych na Sybir. Wierzą, że dobro zawsze wraca i to ze zdwojoną siłą.

II miejsce  Wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie 

Działają stale i akcyjnie. Wolontariusze uczestniczyli:

– w Mikołajkach w Szczecińskim Domu Sportu dla tysiąca dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

– w Wigilii i śniadaniach wielkanocnych dla samotnych i bezdomnych osób w Słowianinie

– w zbiórkach żywności, zbiórkach karmy  i koców dla zwierząt w schroniskach

– realizowali polsko ukraiński projekt, którego celem jest wzmocnienie współpracy między szczecińskimi i ukraińskimi szkołami

– uczestniczyli w kweście PAH na rzecz pomocy ofiarom głodu  w Sudanie i w  zbiórce dla pogorzelców, którzy stracili dom w miejscowości Prusinów

Ich celem jest bezinteresowna pomoc innym, są zwykłymi ludźmi, którzy przez swoje działania mogą zmieniać świat, zaczynając od najbliższego otoczenia.

I miejsce  Mali wolontariusze z Przedszkola Publicznego nr 3 Pentliczek w Szczecinie 

Mają niewiele lat, a już potrafią sprawiać radość innym. Wiedzą, że uśmiechem i dobrem można, a nawet trzeba się dzielić. Z garstki wolontariuszy w mgnieniu oka urośli w dużą, silną grupę, która emanuje uśmiechem i wciąga do pomagania swoich najbliższych,  ucząc dorosłych tego, co najważniejsze, czyli radości z niesienia pomocy.

Mali Wolontariusze cały rok wypełniają dobrymi działaniami

– mieszkańcom Szczecina wręczają medale uśmiechu –podczas dnia życzliwości

– organizują paczki dla seniorów, wykonują kartki świąteczne i co najważniejsze odwiedzają pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej by wspólnie kolędować.

– organizują Dzień Kolorowej Skarpetki, przychodząc do przedszkola w dwóch  skarpetkach nie do pary, po to by pokazać, że mimo różnic wszyscy jesteśmy tacy sami i bardzo piękni. To dzieje się podczas  Światowego Dnia Zespołu Downa.

– Przedszkole zamienia się w niebieską krainę podczas Światowego Dnia Autyzmu.

-mali wolontariusze  wspierają naukę chłopca, Lolio z Kenii

– zbierają okulary dla Afryki

-wykonują kartki dla Bohaterów i  kombatantów

Akcje Małych Wolontariuszy są różnorodne, dzięki czemu trafiają tam, gdzie potrzebna jest pomoc. A sami mali wolontariusze uczą się pomagania innym od najmłodszych lat i przez całe swoje życie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz zgłoszonym do konkursu wolontariuszom.

Życzymy wielu nowych pomysłów oraz energii  do działania!

Konkurs jest organizowany przy wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego

oraz Urzędu Miasta Szczecin