Nie opłaca się, ale warto. #Wypróbuj wolontariat.


Luźna parafraza odnosi się do słów Władysława Bartoszewskiego, zwyczajnych, a pełnych mądrości. Słów prostych, a niezwykle wartościowych i naładowanych tym co naprawdę warto.  „ Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”, „Warto być przyzwoitym”. Czerpiąc z myśli Bartoszewskiego, do tego co warto z pełnym przekonaniem, dodaję, wolontariat. #Wypróbuj wolontariat.

Co się opłaca, a co warto? Korzyści z wolontariatu.

Wolontariat bardzo często w publicznym dyskursie, czy w opinii osób, które spotykamy na warsztatach jest utożsamiany z poświęcaniem się, dawaniem siebie innym, itp. Zgoda co do tego, że jako wolontariusz dajemy swój czas. Bardzo cenny czas. Wolontariusz robi coś dla innych osób, dla zwierząt, środowiska, wydarzenia, czy istotnej społecznie sprawy. To co robi, jest pomocą, wsparciem, dobrem. Jednak wcale nie jest to bezgraniczne i bezinteresowne poświęcenie. Wolontariat to też zyski i wolontariusz czerpie różne korzyści. Oczywiście nie korzyści finansowe, czy materialne. Dlatego też wolontariat się nie opłaca. Zamiast zaangażowania w istotną sprawę, czy zrobienia czegoś dla kogoś, można wykonać dodatkowe zlecenie, czy oddać się przyjemnościom. Wolontariat daje korzyści bezcenne, takie, których nawiązując do znanej reklamy, nie kupimy płacąc żadną kartą.  Korzyści z wolontariatu zależą od tego jaki to rodzaj działalności wolontariackiej oraz od tego kto jest wolontariuszem i co chce zyskać.  Można je pogrupować na korzyści pragmatyczne (nowe umiejętności, nauka języków obcych), psychologiczne (rozwój osobisty, wzrost poczucia własnej wartości, poczucie spełnienia) i społeczne (relacje i związki z innymi osobami).

Tym, co wolontariat daje wszystkim ludziom jest możliwość wpływu na otoczenie. Wolontariat to aktywna postawa, która zmienia niezgodę na zastaną sytuację w realne działanie. Zamiast poczucia smutku, przykrości, tego, że coś w najbliższym otoczeniu nam się nie podoba, można działać. Przejmując się zmianami klimatycznymi, poza indywidualnymi wyborami i stylem życia w dbałości o środowisko, można razem zorganizować sprzątanie lasu, ekologiczne warsztaty, czy wymienialnię. Zamiast narzekać, że na naszym osiedlu, nic się nie dzieje wolontariusze mogą zorganizować wydarzenie społeczne, kulturalne, czy sportowe. Przejmując się losem zwierząt można pomóc w schronisku, czy organizacji pozarządowej pomagającej zwierzętom. Współczując starszym i samotnym osobom, można choćby przez jedną godzinę w tygodniu pomagać jednej z nich. Będąc otwartym i aktywnym, można pomóc osobie z niepełnosprawnością w dotarciu na trening i trenować razem z nią. Na samym Pomorzu Zachodnim jest mnóstwo organizacji pozarządowych działających w obszarach społecznych, kulturalnych i sportowych, które współpracują z wolontariuszami i które są otwarte na nowe inicjatywy. Aby znaleźć odpowiednią organizację można skorzystać z mapy wolontariatu, lub porozmawiać z pracownikami Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Czy wolontariat zbawi, czy chociaż zmieni świat? Na pewno nie od razu, niczym dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Efektami działań wolontariackich są na pewno konkretna pomoc, konkretne działania. Wpływ na najbliższe otoczenie, jaki zyskuje wolontariusz. Choć jest on niewielki przy jednostkowym działaniu, to przy dużej liczbie wolontariuszy, z pozoru niewielkich akcji,  stanowi niezbędną pomoc i zdecydowanie zwiększa masę dobra na kilometr kwadratowy. Jednocześnie wolontariat zbliża do siebie ludzi, daje poczucie mocy, poczucie sprawczości, a wprowadzając małe, pozytywne zmiany w jakimś obszarze społecznej rzeczywistości, pozwala współtworzyć świat, takim jakim chcielibyśmy aby był.

Wielką wartość wolontariat niesie też dla samego wolontariusza. Wolontariusz otwierając się na pomoc, otwiera dla siebie możliwość wpływu, zmian, realizacji tych działań które go interesują, czyniąc zwykłe dni wypełnione obowiązkami i codziennymi czynnościami wzbogaconymi o ciekawe działania, nowe wyzwania, nowe znajomości.

Wolontariuszem może być każdy. Każdy, ze względu na swoje możliwości czasowe zaangażowania, ze względu na swoje zainteresowania, umiejętności, miejsce zamieszkania czy wiek, wybiera to co dla niego najlepsze i to co jemu na danym etapie życia sprawi wiele radości i przyniesie korzyści, jakich potrzebuje. Jest w czym wybierać, jeśli chodzi o oferty wolontariatu. Można je sprawdzić w grupach na facebooku: Pomorze Pomoże?! #WypróbujWolontariat, Wolontariat w Szczecinie,  kontaktując się z Regionalnym Centrum Wolontariatu czy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, z którymi chcielibyśmy współpracować.

Dzieci w wieku przedszkolnym  i wczesnoszkolnym są wolontariuszami, którym towarzyszą dorośli. Dla najmłodszych osób, które są  pozbawione uprzedzeń, za to pełne energii, obdarzone chęcią wywołania uśmiechu, ciekawością świata wolontariat jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, w duchu której współpracujemy, pomagamy, razem robimy coś dobrego i pożytecznego. Dobry przykład wolontariatu najmłodszych to Szczeciński NieWielki Festiwal Wolontariatu, podczas którego dzieci spotykają się z seniorami by jak sami mówią rozcieszać ich tańcem i śpiewem.

Dla młodych osób wolontariat to możliwości poznawania nowych osób, krajowe i zagraniczne wyjazdy, projekty i działania przełamujące bariery i dające mnóstwo doświadczeń. Działania te można realizować zarówno w innych krajach, na co pozwala program Erasmus + Europejski Korpus Solidarności a także lokalnie.  Zobacz na fanpage’u EVS In Szczecin, co robią wolontariusze europejscy, goszczeni przez Stowarzyszenie POLITES.

Coraz częściej wolontariuszami zostają aktywni zawodowo dorośli. Wolontariat  to sposób na work-life balance. Poza pracą, życiem rodzinnym pozostaje ta cząstka społeczna, którą wolontariat pozwala zapełnić dając satysfakcję i spełnienie. Pozwala dzielić się umiejętnościami, wiedzą i robić rzeczy jakich nie robi się za biurkiem. Coraz więcej firm włącza się w wolontariat pracowniczy, który jest świetną opcją by wspólnie osiągnąć społeczny cel, zrobić coś dla innych. Taki wolontariat pozwala oderwać się od zwyczajnych obowiązków, a integrując pracowników we wspólnym dobrym działaniu jest świetną alternatywą dla integracyjnych wyjazdów. Wielu dorosłych wolontariuszy angażuje się w funkcjonowanie miejsca, zajmującego się dzieleniem żywności i jej nie marnowaniem. Poznaj jadłodzielnię.

Wolontariat to też świetna opcja dla seniorów. Ciekawe spędzanie wolnego czasu, dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami oraz zdobywanie nowych, spełnianie marzeń o twórczym działaniu, bycie potrzebnym innym.  Wartością jest też bogate życie towarzyskie, sprawność ciała i umysłu oraz przydatne emerytom benefity w postaci biletów czy udziału w wydarzeniach. Zobacz czym zajmują się seniorzy działający w ramach Centrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów przy Szczecińskim Humanistyczym Uniwersytecie Seniora.

Masz mało czasu, wolisz robić coś nie wychodząc z domu? E-wolontariat to opcja dla Ciebie. Możesz pomagać realizując zadania przez Internet. Działać można tu: tudu.org

Będąc wolontariuszem dajesz swój czas. Przeznaczasz go tyle ile możesz. Zyskać możesz znacznie więcej. Możesz to robić dla zabawy i nowych znajomości, możesz dla zdobywania doświadczenia i nowej wiedzy, możesz robić to dla innych i dla siebie, dla rozwoju pasji, dla zmiany, dla zrobienia czegoś niesamowitego. Jesteś chętny ? #WypróbujWolontariat.Na pewno zyskujesz to, że możesz pozytywnie wpływać na otoczenie, zyskujesz poczucie sprawczości i nim się obejrzysz, czujesz, że WARTO.

Anna Biały– specjalistka ds. wolontariatu, pracuje w Regionalnym Centrum Wolontariatu, animatorka kultury i organizatorka wydarzeń społeczno-kulturalnych