„Pomagając innym, pomagasz sobie”

wpis w: Bez kategorii | 0

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z wolontariuszem w ramach cyklu „Barwy Wolontariatu”.

Damian Konrad Kruczkowski pochodzi ze Świdwina, z wykształcenia technik żywienia, muzyk z zamiłowania, utalentowany matematycznie. W Stowarzyszeniu POLITES cierpliwie tłumaczy uczniom zawiłości geometrii i arytmetyki w Programie Pierwsza Pomoc w Lekcjach. Pasję do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. Większość życia grał na saksofonie, w Szczecinie dołączył do Zespołu Muzyki Dawnej Musica Sedina gdzie gra na instrumentach dawnych, głównie fletach prostych.

Na czym polega Twoja praca?

Jestem asystentem funkcjonalnym osoby niepełnosprawnej, tzn. wożę taką osobę do lekarza, na zajęcia rehabilitacyjne, pomagam w zakupach, wychodzę na spacer.

Jak to się zaczęło?

Pomagałem od zawsze, dla mnie było to zupełnie naturalne, w moim rodzinnym Świdwinie każdy pomagał – osobom starszym, sąsiadom. Wszyscy się zresztą znali. Do Centrum Wolontariatu trafiłem jakieś 3 lata temu przez informację o warsztatach z języka migowego, którego bardzo chciałem się wtedy nauczyć. A przy okazji chciałem dowiedzieć się  o co chodzi i co się dzieje w CW i Stowarzyszeniu. Tak trafiłem do Pomocy w Lekcjach. Byłem wolontariuszem od „zadań specjalnych” – uczniów, którzy mieli duże zaległości z matematyki. Potem  zaproponowano mi udział w Programie Starszy Brat Starsza Siostra, od 2 lat mam spotkania z moim młodszym bratem – Ernestem.

A czy wolontariat pomógł Tobie?

Dzięki wolontariatowi zyskałem znajomych, poznałem inne organizacje, takie jak TPG, Fundacja Szansa dla Niewidomych, które dały mi możliwość szkolenia się i zdobywania nowych umiejętności w zakresie wspierania i pracy z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu znalazłem pracę w której wykorzystuję umiejętności  zdobyte podczas wolontariatu.

Plany na przyszłość…?

Nie mam sprecyzowanych i dalekosiężnych planów na przyszłość. Zobaczymy co przyniesie mi życie, ale na pewno chciałbym dokończyć kurs języka migowego, zdobyć uprawnienia tłumacza-przewodnika SKOGN.

Z czego jesteś dumny?

Może bardziej mogę określić co mnie cieszy. Jestem zadowolony, że nie muszę siedzieć osiem godzin w pracy, mam nienormowany czas pracy dlatego też łatwo mi pogodzić aktywność zawodową z wolontariatem.

Co byś powiedział innym ludziom żeby zachęcić ich do wolontariatu?

Mam bardzo prostą odpowiedź na to pytanie: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.