Sławno szyje maseczki! Relacja z działań.

wpis w: warto wiedzieć | 0

Zapraszamy Was do przeczytania relacji z działań Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Krok po kroku. Oto jak włączyli się w pomoc podczas pandemii COVID-19!

Celem naszego Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności charytatywnej i wolontariatu na rzecz mieszkańców miasta Sławno i ich aktywizacja obywatelska.

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Krok po kroku w Sławnie formalnie zostało zarejestrowane w październiku 2017 roku. Raz do roku organizowane były małe eventy, które promowały stowarzyszenie w bardzo małej grupie odbiorców.

Dopiero podczas pandemii Covid-19, SWA Krok po kroku rozwinęło skrzydła. Zaczęło się od otrzymania przez Ewelinę Stach – Prezesa SWA prośby o wsparcie dla ratowników medycznych i już w tym samym dniu w ramach działalności stowarzyszenia zorganizowana została akcja „Sławno szyje maseczki“. Wszystko zaczęło się 25 marca 2020 roku, w samym środku pandemii koronawirusa. Okazało się, że zapotrzebowanie na maski, kombinezony czy rękawice jest bardzo duże. Po miesiącu rozdanych zostało 5500 sztuk maseczek i 80 sztuk przyłbic. W akcję zaangażowanych było ponad 120 wolontariuszy. Te osoby z własnej inicjatywy szyły maski, dostarczały potrzebny materiał, pakowały i zajmowały się dystrybucją masek i przyłbic. Pomagali też lokalni przedsiębiorcy i niektórzy radni miejscy.

Maski trafiły do ratowników medycznych, pracowników szpitala, przychodni lekarskich, sklepów, straży pożarnej, policji, poczty polskiej, MOPSu, GOPSu, PCPRu, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Sławnie oraz do części mieszkańców.

W akcję „Sławno szyje maseczki“ włączyły się osoby w różnym wieku – kobiety i mężczyźni ze Sławna i z powiatu sławieńskiego oraz Niepubliczne Przedszkola w Sławnie. Wszystkie te osoby miały w sobie wielkie pokłady energii i chęci do pomocy.

Produkcją przyłbic – drukiem 3D zajmował się 16-letni Olek, mieszkaniec powiatu sławieńskiego, który dobrowolnie się do nas przyłączył. To przykład dojrzałości obywatelskiej wśród młodych ludzi, chęci niesienia bezinteresownej pomocy innym, dlatego zasługuje na wielkie podziękowania.

W naszym zespole nie zabrakło też pana, który zajmował się naprawą i regulacją maszyn do szycia. Dzięki Panu Andrzejowi nasze maszyny były zawsze gotowe do pracy.

Nasze stowarzyszenie nawiązało kontakt z Politechniką Koszalińską i firmami zajmującymi się przyłbicami ze Szczecina i Torunia, aby móc wesprzeć lokalne przychodnie, ratowników medycznych i szpital. W działaniach wspierali nas mieszkańcy Sławna i okolic, poprzez wpłaty na potrzebne materiały czy osobisty ich zakup.

Od 1 maja 2020 roku nadal drukujemy przyłbice i szyjemy maski ochronne w ramach projektu „Mikrodotacje, lokalne przedsięwzięcia FIO w województwie zachodniopomorskim 2020″. Jest to nasz pierwszy projekt w ramach działalności stowarzyszenia, z czego bardzo się cieszymy.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

W ramach wsparcia Stowarzyszenia POLITES ze Szczecina mogliśmy zakupić drukarkę 3D, dzięki której nasza praca stała się bardziej efektywna, a w przyszłości drukarka będzie służyła do realizacji innych projektów.

W akcji uczestniczyli członkowie stowarzyszenia, jak również wolontariusze z naszego miasta, których główną misją była praca i pomoc na rzecz drugiego człowieka. Uczestnikami były osoby w różnym wieku, kobiety i mężczyźni, w tym jedna osoba z niepełnosprawnością ruchową. Wszystkie działania wzmocniły społeczność lokalną i dały poczucie bezpieczeństwa. Członkowie stowarzyszenia poczuli satysfakcję i zadowolenie z działań w ramach projektu i zadeklarowali chęć pomocy i współpracy w przyszłości. Nawiązaliśmy także nowe znajomości, które na pewno szybko zaprocentują. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczyniły się do ograniczenia zakażeń wirusem Covid-19 i zwiększenia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Agnieszka Stach