Wolontariat w czasie pandemii – Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu

wpis w: warto wiedzieć | 0

Stowarzyszenie Białogardzkie Centrum Wolontariatu szerzy działalność wolontarystyczną na terenie powiatu białogardzkiego. Głównymi celami stowarzyszenia jest podejmowanie, prowadzenie i wspieranie inicjatyw pobudzających aktywność dzieci i młodzieży oraz integracja i aktywizacja środowiska lokalnego. Wraz z zamknięciem szkół oraz wprowadzeniem zakazów i obostrzeń dotyczących zgromadzeń działalność naszego stowarzyszenia stanęła pod znakiem zapytania. Większość naszych akcji opierała się na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, które w trosce o bezpieczeństwo społeczeństwa zostały zamknięte w domach oraz musiały przejść na nauczanie zdalne. Wprowadzenie restrykcji dotyczących bezpośrednich kontaktów również spowodowało zamrożenie naszej działalności wolontarystycznej oraz kumulację myśli o osobach potrzebujących – Jak oni sobie poradzą? Z czym muszą się teraz mierzyć? Jak możemy im pomóc? 

Niespodziewany telefon od Pani Burmistrz nakreślił nam ścieżkę postępowania na najbliższy czas. Zostaliśmy poproszeni o przyłączenie się do akcji. „Zakupy dla Seniorów” oraz usługi TEL-SEL. Pomyślałam sobie „To jest to!”. Szybko zorganizowaliśmy wolontariuszy, którzy już wcześniej z nami współpracowali, nie było zatem konieczności przeprowadzania dodatkowej rekrutacji do akcji „Zakupy dla Seniorów”. Ruszyliśmy już 16 marca. Mamy dedykowany numer telefonu, który podany został do publicznej wiadomości i jest do dyspozycji dla osób potrzebujących w godzinach 7:30 – 17:00. Z usługi TEL-SEL korzystają seniorzy, którzy pozostali sami, bez wsparcia osób bliskich, rodziny, a potrzebują porozmawiać z kimś, kto ich wysłucha, uspokoi. Czasami rozmowa wystarczy, żeby odetchnęli i uwierzyli, że niedługo wszystko będzie dobrze. Natomiast „Zakupy dla Seniorów” to wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Białogardzie. Pomoc obejmuje zakup leków, żywności oraz środków czystości. Dzwonią do nas osoby starsze, które w obliczu epidemii boją się wychodzić z domu, robić zakupy czy też opłacać rachunki. Każdej takiej osobie lub rodzinie przydzielony zostaje jeden wolontariusz, który ustala dni i godziny, w których kontaktuje się z potrzebującym, aby ustalić formę odebrania listy zakupów oraz pieniędzy przeznaczonych na ten cel.

Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób, którym pomagamy. Nie pomagamy  osobom przebywającym w kwarantannie. Zachowujemy obowiązkowe środki bezpieczeństwa, tj. nosimy maseczki ochronne oraz rękawiczki, a także zaopatrzeni jesteśmy w płyny do dezynfekcji rąk. Wizyty są krótkie i odbywają się „w progu”. Celem jest dostarczenie zakupów przy jak najmniejszym poziomie ryzyka zarówno dla potrzebujących jak i wolontariuszy.

Z utęsknieniem jednak czekamy na powrót do normalności i odmrożenie naszych dotychczasowych działań jednak wiemy jedno – z Zakupów dla Seniora na pewno nie zrezygnujemy… nigdy.

Joanna Chojnacka, Marta Tarnecka